ارز و کاربرد آن در بازار پول


 

تبلیغات

مقاله - دانلود مقاله

آخرین بروز رسانی

    شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶
رایگان – خرید

این فایل  با فرمت word  بوده و کاملا رایگان می باشد.

ارز و کاربرد آن در بازار پول

     تقریباً همه نیازهای انسان‌های اولیه در محیط خانوادگی ‌تأمین می‌شد، اما با رشد جوامع و شروع زندگی اجتماعی، نیاز به استفاده از تولیدات دیگران احساس شد. به‌طوری‌که افراد، محصولات و تولیدات خود را با محصولات و تولیدات به‌دست آمده به وسیله دیگران معاوضه می‌کردند. با اختراع پول، این مبادلات سیری صعودی یافت و مراودات تجاری بین ملل نیز آسان‌تر شد، به‌طوری‌که امروزه کمترین کشوری را می‌توان یافت که کلیه نیازهای خود را در داخل تأمین کند. زیرا به دلیل تنوع منابع طبیعی یا پیشرفت فن‌آوری، کشورها از قابلیت‌های گوناگونی برای تولید کالاها و ارایه خدمات برخوردار شدند. از این‌رو رشد و توسعه فزاینده تجارت جهانی در چند دهه اخیر سبب تغییرات گسترده‌ای در روابط تجاری بین ملل مختلف شده است، به‌نحوی‌که شیوه نوین خرید و فروش بین‌المللی جایگزین روش سنتی شده و استفاده از پول بیگانه (ارز) به جزئی لاینفک ازاین مبادلات تبدیل شده است. به این دلیل

کسب درآمدهای ارزی از مهمترین برنامه‌های اقتصادی کشورها به‌شمار می‌رود. از طرف دیگر واژه برنامه‌ریزی برای کسب درآمدهای ارزی مستلزم درک اهمیت ارز در اقتصاد ملی، نحوه تبدیل پذیری پول‌های بیگانه به پول ملی و نقش بانک‌ها در بازار ارز با توجه به ریسک نوسانات نرخ ارز است.

    اهمیت ارز در اقتصاد ملی

     امروزه کسب حداکثر وجوه ارزی ناشی از صادرات کالا و خدمات، از عمده‌ترین سیاست‌های اقتصادی کشورها است. زیرا چنانچه کشوری با کمبود ذخایر ارزی مواجه شود، برای تأمین نیازهای وارداتی خود، به ناچار می‌باید از مجامع، کشورها یا بانک‌های بیگانه وام بگیرد. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که کشور با کسری تراز ارزی مواجه باشد.در جریان عکس، هنگامی که صادرات کالاها، صادرات خدمات و سرمایه‌گذاری خارجیان در داخل یک کشور بیشتر از واردات کالا، واردات خدمات و سرمایه‌گذاری در خارج از کشور باشد، کشور مربوطه با مازاد تراز ارزی مواجه خواهد شد. محاسبه مازاد یا کسری تراز از جدول تراز پرداخت‌های کشور به‌دست می‌آید، این جدول نشان‌دهنده ارزش سالانه کلیه مبادلات اقتصادی ساکنان یک کشور با بقیه جهان است.

     بسیاری از اقتصاددانان، مازاد تجارت خارجی را موتور رشد اقتصاد کشورها معرفی کرده‌اند، زیرا درصورت رونق تجارت خارجی و حصول مازاد تجاری، زمینه گسترش بازار داخلی، افزایش کارایی، ارتقای سطح کیفیت کالاها و در نهایت رشد تولید فراهم می‌شود. سپس از طریق گسترش و شکوفایی بخش‌هایی از اقتصاد که کشور در آن مزیت دارد، راه‌های دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی فراهم می‌شود. گسترش تجارت خارجی و افزایش صادرات کالا سبب توسعه زیرساخت‌های اساسی اقتصاد می‌شود و از طرف دیگر، به سبب افزایش تقاضای محصول و وارد شدن فعالان اقتصادی کشور در بازارهای جهانی، رشد اقتصادی و بهبود کیفیت کالاها حاصل خواهد شد. افزایش صادرات از جنبه‌های دیگری نیز سبب افزایش درآمدهای ارزی و به دنبال آن افزایش تقاضای مؤثر در اقتصاد می‌شود. تأمین تقاضای صادرات، نیازمند عرضه کالا و خدمات است که این امر می‌تواند افزایش سرمایه‌گذاری از طریق جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی را به دنبال داشته باشد و زمینه رشد اقتصادی و کسب حداکثر درآمدهای ارزی را فراهم کند.

     سیاست تعیین نرخ ارز

     نرخ مبادله پول رایج یک کشور با پول سایر کشورها را در اصطلاح، “نرخ ارز” گویند. این نرخ در کشورهای مختلف بر اساس یکی از روش‌های ثابت، متغیر، چندگانه یا مدیریت شناور شده تعیین می‌شود. سیاست تعیین نرخ ارز، تنظیم کننده جریان ورود و خروج ارز در اقتصاد ملی است و از آن طریق میزان ورود و خروج کالا، خدمات و سرمایه بین یک کشور با سایر کشورها مشخص می‌شود.

.

.

.

رایگان – خرید

 این فایل با فرمت ورد بوده و کاملا رایگان می باشد .

 

مطالب پیشنهادی: برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

سیستم فروش فایل های دیجیتالی

براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید

اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به فایل تک است .
طراحی و پشتیبانی : دپارتمان طراحی فناوری اطلاعات دیـجـیـتـال ایـران
Copyright © 2012-2014 All Rights Reserved Digitaliran.ir